W HTML5 strukturę strony opisujemy za pomocą tzw. znaczników semantycznych. Ułatwiają one prawidłowe interpretowanie zawartosci strony np. przez czytniki stron dla osób słabowidzących lub niewidomych. Prawidłowe użycie tych znaczników to równiez szansa na lepsze pozycjonowanie strony przez robory GOOGLEa.
<HTML>
Tylko elementy head i body mają być bezpośrednimi potomkami elementu html. Wszyscy inni powinni być potomkami albo hed, albo body.
<HEADL>
Element head musi być bezpośrednim potomkiem elementu HTML.
Element head to bardzo ruchliwe miejsce dla większości stron internetowych, dlatego możesz skorzystać z samouczka, który przeprowadzi Cię przez różne jego elementy i zadania wykonywane w elemencie head. Można go znaleźć pod następującym adresem. Jeżeli link nie zadziała wklrj do paska przeglądarki ten literał https://html.com/document/metadata/
<BODYL>
Element body zawiera pełną widoczną zawartość strony internetowej
<HEADERL>
Nagłówek (header) zazwyczaj zawiera Twoje logo, slogan i może zawierać element nawigacji.
<NAV>
Element nav nie jest używany dla wstawieania wszystkich łączy, ale dla menu nawigacyjnych.
<MAIN>
Element main nie może być użyty wewnątrz niczego innego niż element body. Jest przeznaczony do przechowywania głównej zawartości strony.
<NAV> w <MAIN>
Możesz użyć elementu nav prawie wszędzie.
<ARTICLE>
Jeśli Twoja strona internetowa zawiera post na blogu lub artykuł z wiadomościami, sensowne jest umieszczenie całego artykułu w tagach artykułów
<ASIDE>
Znacznik aside może być używany w artykule lub poza nim. Służy do oznaczania treści, które są powiązane, ale nie centralne, z główną treścią strony
<SECTION>
Sekcje służą do oddzielania głównych części elementu, takich jak rozdziały e-booka HTML, lub do oddzielania sekcji komentarzy od reszty głównego elementu.
<ADDRESS>
Element adresu wewnątrz elementu artykułu służy do podania danych kontaktowych autora artykułu
Element boczny byłby również używany do oznaczania paska bocznego, gdyby był używany poza głównym elementem
<ASSIDE>
Na pasku bocznym możesz użyć elementów sekcji, aby zidentyfikować różne części paska bocznego. Na przykład możesz umieścić reklamy w jednej sekcji, powiązane posty w drugiej sekcji, a formularz zapisu do newslettera w trzecim elemencie sekcji.
<FOOTERL>
Stopka zazwyczaj zawiera linki do takich rzeczy, jak O nas, Polityka prywatności, Kontakt z nami i tak dalej. Może również zawierać nawigację, adres, sekcję lub element dodatkowy.
<Address> w <FOOTERL>
Umieść element adresu w stopce i wskazujesz, że dane kontaktowe w tym elemencie dotyczą właściciela witryny, a nie autora artykułu
Dobrym miejscem na umieszczenie skrypty JavaScrit jest sam dół stront, tuż przed tagiem zamykającym </BODY>.
Zawartość skryptu umieszczamy pomięczy znacznikami <script> i </script>
Takie umieszczenie skryptu JS gwarantuje, że wykonany zostanie dopiero po załadowanie do przeglądarki całej treści strony.
Umieszczając skrypt w innym miejscu należy upewnić się, że elementy, do których skrypt odwołuje sie są już załadowane.