Czym jest JavaScript
JavaScript jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych języków skryptowych na świecie. Wiele znanych firm, w tym Netflix, Walmart i PayPal zbudowali swoje aplikacje internetowe za pomocą JavaScript.
Początkowo JS był używany do tworzenia interaktywnych stron internetowych, ale dziś można tworzyć aplikacje internetowe i mobilne, aplikacje czasu rzeczywistego i gry. JavaScript jest zgodny ze standardem specyfikacji ECMAScript.f
Będąc językiem programowania po stronie klienta, działa w przeglądarce. Każda przeglądarka ma silnik JavaScript do wykonywania kodu. Np. w Firefox jest to SpiderMonkey a w Chrome V8.
Pawdopodobnie JavaScript jest obecnie używany przez ponad 94 procent stron internetowych. W JavaScript można także tworzyć kod po stronie serwera używając wieloplatformowych aparatów uruchomieniowych, takich jak Node.js.
Łącząc JavaScript, HTML5 i CSS3 można także tworzyć strony internetowe, które działają dobrze w różnych przeglądarkach, platformach i urządzeniach.
Dostępnych jest wiele frameworków JavaScript, takich jak AngularJS, ReactJS, NodeJS itp. Korzystając z tych narządzi można zaoszczędzić czas i wysiłek programistyczny konieczny do tworzenia witryn i aplikacji opartych na JavaScript.
Oto przykładowy kod JavaScript:
< > >
<html>
<body>
<scripttype="text/javascript">
document.write("JavaScript to najpopularniejszy język programowania stron internetowych (i nie tylko)");
</script>
</body>
</html>
Do czego służy JavaScript?
Przez wielu lat JavaScript jest najczęściej używanym językiem programowania przez programistów, którzy odpowiedzieli na coroczną ankietę Stack Overflow. Popularność języka wynika w dużej mierze z jego wszechstronności.
Chociaż pierwotnie zaprojektowano go do programowania front-end, obszerna lista powiązanych bibliotek i frameworków JavaScript rozszerzyła jego użyteczność. Teraz możesz go używać do niemal wszystkiego — w tym do tworzenia zaplecza, urządzeń mobilnych i gier. Poniżej zagłębimy się w przyczyny popularności języka i jego wielu zastosowań.
Dlaczego JavaScript jest tak popularny?
Kiedy został po raz pierwszy opracowany w 1995 roku, JavaScript miał być lekkim językiem używanym do zwiększania dynamiki stron internetowych. Dodano proste efekty, takie jak pokazywanie i ukrywanie elementów za pomocą kliknięcia przycisku - ale nie trwało długo, zanim programiści zdali sobie sprawę, że może zrobić znacznie więcej.
Z czasem JavaScript stał się jednym z niewielu języków, które mogły być używane w prawie każdej przeglądarce internetowej. Dziś większość z tych innych języków upadła, pozostawiając JavaScript jako jedyny język programowania, który może być używany w każdej popularnej przeglądarce.
Kolejna wielka zmiana dla JavaScript nastąpiła, gdy programiści zaczęli eksperymentować z nim poza przeglądarkami internetowymi. Zastosowali go do zaplecza serwerów WWW, gdzie przetwarzał dane używane przez front-end. Po pojawieniu się smartfonów znalazł zastosowanie w wielu narzędziach do tworzenia aplikacji mobilnych, które tworzą aplikacje działające zarówno na platformach Android, jak i iOS.
Do czego służy JavaScript?
JavaScript jest używany w każdej branży do tworzenia wszelkiego rodzaju aplikacji. Przyjrzyjmy się bliżej jego zastosowaniom w tworzeniu stron internetowych, tworzeniu aplikacji mobilnych, tworzeniu gier i innych.
Tworzenie stron internetowych front-end
Programiści front-end używają JavaScript (wraz z HTML i CSS) do tworzenia części strony internetowej, które użytkownicy widzą i wchodzą z nimi w interakcje w swoich przeglądarkach.
Przed JavaScript strony internetowe wyświetlały tylko zawartość statyczną. JavaScript dał programistom możliwość zapewnienia swoim użytkownikom dynamicznego doświadczenia internetowego, dodając animacje i inne elementy interaktywne. Kiedy klikniesz przycisk na stronie internetowej, a panel boczny otworzy się lub modalny powoli pojawi się, to jest JavaScript w pracy.
Ale JavaScript robi więcej niż to w sieci. Można go również używać do tworzenia aplikacji jednostronicowych (SPA) działających na jednej stronie HTML, aby zapewnić użytkownikom płynną nawigację.
Tworzenie zaplecza stron internetowych
JavaScript jest również popularny wśród programistów back-end. Tworzenie zaplecza sieci Web (znane również jako programowanie po stronie serwera) obejmuje tworzenie kodu uruchamianego na serwerze sieci Web. Gdy przeglądarka ładuje stronę internetową, wywołuje zdalny serwer. Następnie kod po stronie serwera analizuje adres URL strony, aby określić, czego żąda użytkownik, przed pobraniem i przekształceniem wymaganych danych w celu dostarczenia ich z powrotem do przeglądarki.
Node.js to framework JavaScript powszechnie używany do programowania zaplecza - tak bardzo, że wielu programistów JavaScript back-end określa się jako programiści Node.js.
Chcesz spróbować sam? Zrób pierwsze kroki w programowaniu zaplecza, ucząc się, jak utworzyć aplikację zaplecza za pomocą języka JavaScript.
Tworzenie gier
Możesz także użyć JavaScript do tworzenia gier wideo 2D i 3D, które działają w przeglądarkach internetowych. W miarę jak przeglądarki stają się coraz potężniejsze, internetowe gry wideo ewoluują poza proste platformówki. Teraz frameworki JavaScript, takie jak Phaser.js umożliwiają szybkie i łatwiejsze tworzenie bardziej zaawansowanych gier bezpośrednio z przeglądarki.
Programowanie aplikacji mobilnych
Przez lata programiści mobilni musieli angażować się w Androida lub iOS, ponieważ każda platforma używa różnych języków programowania. Programiści Androida nauczyliby się Javy lub Kotlina, podczas gdy twórcy iOS woleli Swift lub Objective-C.
Teraz, wraz z rozwojem mobilnych platform programistycznych, takich jak React Native i Ionic, możesz używać JavaScript do tworzenia aplikacji działających na obu platformach.
Wirtualna rzeczywistość (VR)
Wirtualna rzeczywistość jest znowu rzeczą, ponieważ urządzenia takie jak Oculus Rift i Valve Index uczyniły ją bardziej ogólnie dostępną. Teraz możesz użyć JavaScript do tworzenia aplikacji dla obu z nich.
A-Frame to popularny framework JavaScript służący do budowania doświadczeń wirtualnej rzeczywistości w przeglądarkach internetowych. Jeśli jesteś zainteresowany tworzeniem własnych aplikacji VR, zacznij od nauki A-Frame.
Sztuczna inteligencja (AI)
JavaScript jest również wykorzystywanydo rozwoju sztucznej inteligencji, ponieważ biblioteki takie jak TensorFlow zapewniają moc uczenia maszynowego programistom JavaScript. Deweloperzy mogą używać tych bibliotek do tworzenia modeli uczenia maszynowego, które przewidują przyszłe zdarzenia na podstawie przeszłych danych oraz kategoryzują dane i obrazy.
Dowiedz się więcej o JavaScript
JavaScript nie jest już tylko językiem programowania używanym do tworzenia zgrabnych efektów w przeglądarkach internetowych. To szanowany, potężny język, który wspiął się na szczyty list popularności w ciągu ostatnich trzech dekad.
Wszechstronność JavaScript i szeroka gama aplikacji sprawiają, że jest to cenny dodatek do stosu technologicznego każdego programisty. Gotowy, aby zacząć go używać samodzielnie? Poznaj jego podstawy we wprowadzeniu do JavaScript. Lub, jeśli szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, sprawdź naszą pełną listę kursów i samouczków JavaScript.